crest

The Master and Fellows of Trinity Hall

Download PDF version | Jump To Pictures of the Staff

 Click on a photo to see an enlargement

                                    
The Revd Canon Dr Jeremy Morris
Master, Theology
Dr Nick Bampos
Vice-Master, Chemistry
Prof Simon Guest
Engineering
Prof Mike Hobson
Physics
Prof John Clarkson
Engineering
Prof James Montgomery
Oriental Studies
Prof Florian Hollfelder
Biology
Prof Brian Cheffins
Law
Prof Simon Moore
Computer Science
                                    
Prof Vasant Kumar
Materials Science & Metallurgy
Prof John Bradley
Medicine
Dr Clare Jackson
Senior Tutor, History
Dr Jan Schramm
English
Dr Louise Haywood
Spanish
Dr Graham Pullan
Engineering
Prof Ian Wilkinson
Medicine
Dr Cristiano Ristuccia
Economics
Dr Jerome Jarrett
Engineering
                                    
Prof David Runciman
Politics
Mr Paul ffolkes Davis
Bursar and Steward
Dr Edmund Kunji
Biology
Dr William O'Reilly
History
Dr Isabelle McNeill
Admissions Tutor (Arts), Philomathia Fellow, French
Mr Glen Sharp
Junior Bursar
Dr Jane Partner
English
Dr Lorand Bartels
Graduate Tutor, Law
Dr Andrew Murray
Admissions Tutor (Sciences), WYNG Fellow, Physiology
                                    
Mr Andrew Arthur
Domus Tutor, Music
Dr Robert Asher
Zoology
Dr Alexandra Turchyn
Deputy Graduate Tutor (Science), Earth Sciences
Revd Dr Stephen Plant
Runcie Fellow and Dean
Dr Alexander Marr
History of Art
Dr Stephen Watterson
John Collier Fellow in Law
Dr Ramji Venkataramanan
Engineering
Dr Thomas Bennett
Natural Sciences (Physical)
Dr Tamsin O'Connell
Bioarchaeology
                                    
Dr David Erdos
WYNG Fellow in Law
Dr Pedro Ramos Pinto
History
Dr Jack Thorne
Mathematics
Dr Nick Guyatt
History
Dr Tom Dougherty
Philosophy
Dr William Skylark
Psychological & Behavioural Sciences
Dr Adam Branch
Philomathia Fellow in African Politics
Dr Cohl Furey
Walter Grant Scott Research Fellow in Physics
Dr Heather Inwood
AMES (Chinese)
                                    
Dr Ali Boyle
WYNG Research Fellow in Philosophy
Dr Andrew Sanchez
Social Anthropology
Dr Koen Jochmans
Economics
Dr Ron Reid-Edwards
Korner Fellow in Mathematics
Dr Guillermo Burgos Barragan
Research Fellow in Molecular Biology
Dr Nicola Kozicharow
Schulman Research Fellow in History of Art
Dr Goncalo Bernardes
Chemistry
Dr Daniel Tyler
English
Dr Hatice Gunes
Computer Science
                                    
Dr Rona Smith
Medicine
Ms Rachel Clement
John Collier Fellow in Law
Dr Heidi Howard
Gott Research Fellow in Computer Science
Dr Max Leventhal
Thole Research Fellow in Classical Literature & Linguistics
Mr Franco Basso
Classics
Dr Leila Mukhida
German
Mr Chris Constant
Medicine (Fellow-Commoner)
Prof Jordan Pober
Medicine (Fellow-Commoner)
Dr Franz Fuerst
Land Economy (Fellow-Commoner)

                                    
Prof Tony Purnell
Engineering (Fellow-Commoner)
Dr Lutz Jermutus
Biology (Fellow-Commoner)
Dr Miki Kawabata
Japanese (Fellow-Commoner)
Dr Rachelle Stretch
Development Director (Fellow-Commoner)
Dr Claudia Marx
Architecture (Fellow Commoner)
Prof James Ritter
Pharmacology (Fellow-Commoner)
Mr Jai Chitnavis
Medicine (Fellow-Commoner)
Prof Mono Chatterji
Economics (Fellow-Commoner)
Dr Marieke Meelen
Linguistics (Fellow-Commoner)
                       
Prof Veronika Capska
Anthropology (Visiting Fellow)
Dr Hanno Balz
German (Fellow Commoner)
Dr Jasmin Fisher
Biological Sciences (Fellow-Commoner)
Dr James Wood
HSPS (Fellow-Commoner)
Prof Jennifer Howard-Grenville
(Fellow-Commoner)
   

Download PDF version | Jump To Pictures of the Staff

Generated 2 May 2019